3. kategória: OBMEDZENÁ ÚČINNOSŤ

Víťazom tejto kategórie je prípravok Venoruton FORTE balenie 60 tabliet. Hlavnou účinnou látkou je oxerutín a podľa medzinárodných odborných odporúčaní je účinný na 3 príznaky žilovej nedostatočnosti, ktoré najviac obťažujú pacienta: bolesť, kŕče, ťažoba v nohách a čiastočne i opúchanie. Stačí užívať jednu tabletku denne a preto je Venoruton FORTE aj cenovo najvýhodnejšou voľbou tejto kategórie, pričom balenie 60 tabliet vydrží až na dva mesiace.

V tesnom závese za víťazom je prípravok Aescin – Teva, tradičný rastlinný prípravok na báze escínu. Ak sa pozrieme na medzinárodné odporúčania, účinnosť escínu sa významne blíži k oxerutínu.

Upozornenie:

Prípravky v tejto kategórii sme hodnotili z pohľadu vhodnosti na chronickú žilovú nedostatočnosť. Môžu mať však aj iné indikácie na ktoré sú velmi vhodné, zmienime u jednotlivých prípravkov ako ďalšie použitie.

4

Venoruton Forte 500 mg  60 tabliet

Účinnosť:
Cena za balenie: 17,6 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,29 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 60 dni (2 mesiace)

Účinnou látkou prípravku je takzvaný beta hydroxyethyl rutosid (iný názov oxerutín). Patrí medzi rutíny, látky prírodného pôvodu. Podľa medzinárodných odborných odporúčaní má silné odporúčanie pri 4 z 11 symptómov chronickej žilovej nedostatočnosti.

Látka je špeciálne upravená pomocou hydroxylácie, ktorá zvyšuje využiteľnosť látky v organizme a tým i jej účinok. Silné odporúčanie má v súvislosti s bolesťou, ťažobou nôh a kŕčmi, ktoré pacienti vnímajú subjektívne ako najhoršie prejavy, slabšie funguje na opuchy. Z hodnotených účinných látok má teda najlepšie výsledky (aj keď len o málo lepšie než druhá látka - escín).

Vďaka tomu, že je potrebné užívať len jednu tabletku denne (chronická žilová nedostatočnosť) vydrží balenie pacientovi na celé dva mesiace. Vďaka tomu je cenovo najvýhodnejší zo všetkých hodnotených prípravkov.

5

Aescin – Teva 20 mg  90 tabliet

Účinnosť:
Cena za balenie: 9,5 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,32 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 30 dní (udržiavacia dávka)

Účinnou látkou prípravku je escín získavaný z plodov pagaštana konského. Má vplyv na napätie žilovej steny a priepustnosť kapilár (drobných ciev). Avšak podľa medzinárodných odporúčaní má v porovnaní s oxerutínom o niečo menej zmapovaný účinok čo sa týka symptómov chronického žilového zlyhávania. Jeho nevýhodou je i dávkovanie - 3 tabletky denne v udržiavacej dávke.

6

Cilkanol 300 mg  30 kapsúl

Účinnosť:
Cena za balenie: 6,8 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,45 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 15 dní (udržiavacia dávka)

Cilkanol obsahuje molekulu troxerutín, na ktorú medzinárodné autority nazerajú ako na molekulu, ktorá sa svojim účinkom vyrovná oxerutínu a prisudzujú jej rovnakú kvalitu a silu odporúčania. Preto sa Cilkanol účinkom vyrovná víťazovi tejto kategórie – Venorutonu. Jeho nevýhodou je vyššia cena a užívanie 2 toboliek denne ako udržiavaciu dávku na rozdiel od jednej tabletky v prípade víťaza tejto kategórie.

Čo sa týka zloženia, aj v tomto prípade ide o triedu derivátov rutínu. Troxerutín je súčasťou štandardizovanej zmesi hydroxyethyl derivátov rutínu, tzv. oxerutínov. Táto zmes pozostáva z piatich derivátov, hlavnou zložkou je však troxerutín. Medzinárodné odborné odporúčania sa pozerajú na prípravok ako na oxerutíny a preto má tú istú silu odporúčania a kvalitu dôkazov.

7

Reparil  Dragées

Účinnosť:
Cena za balenie: 8,8 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,66 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 13 dní (udržiavacia dávka)

Účinnou látkou prípravku je escín získavaný z plodov pagaštana konského. Má vplyv na napätie žilovej steny a priepustnosť kapilár (drobných ciev). Avšak v porovnaní s rutínom má podľa medzinárodných odporúčaní na symptómy chronického žilového zlyhávania o niečo horšie zmapovaný účinok. Jeho nevýhodou je i dávkovanie - 3 tabletky denne v udržiavacej dávke. Jedno balenie vydrží len na 13 dní a cena zaraďuje tento prípravok medzi tie najdrahšie z hodnotených prípravkov.

8

Ascorutin  50 tabliet

Účinnosť:
Cena za balenie: 4,9 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,29 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 16 dní (udržiavacia dávka)

Prípravok Ascorutin obsahuje kombináciu kyseliny askorbovej a trihydrát rutosidu, v súvislosti s ktorou, bohužiaľ, úplne chýba zdokumentovanie účinku v medzinárodných odborných odporúčaniach v porovnaní s ostatnými hodnotenými molekulami. Výhodou prípravku je nízka cena, avšak v dôsledku dávkovania - 3 tabletky denne - vystačí balenie len na necelé 3 týždne.

Podľa údajov výrobcu má Ascorutin vplyv na celý rad symptómov spojených s chronickou žilovou nedostatočnosťou a má i protizápalový účinok. Je však potrebné upozorniť, že medzinárodné odporúčania z roku 2018 sa konkrétne k tejto molekule nevyjadrujú. Na rozdiel od ostatných hodnotených molekúl chýba presne zdokumentovaný účinok.