Porovnanie – lieky na žily

Voľnopredajné lieky na žilovú nedostatočnosť sme v našom Pharmateste rozdelili na 3 skupiny. Hlavným kritériom delenia bola účinnosť. Ďalším hľadiskom, ktoré sme zvažovali bola cena.

1. kategória: Najvyššia účinnosť (kombinácia dvoch účinných látok)

Podľa medzinárodne uznávaných odborných odporúčaní majú lieky na báze dvoch molekúl (diozmínu a hesperidínu) najsilnejšie odporúčanie a najvyššiu kvalitu dôkazov.

Ich spracovanie formou mikronizácie navyše podporuje využiteľnosť látok v organizme a tým zvyšuje aj ich účinok.

2. kategória: Stredná účinnost (jedna účinná látka)

Podla medzinárodne uznávaných odborných odporúčaní majú lieky na báze jednej molekuly (diozmínu) len slabé odporúčanie a nízku kvalitu dôkazov.

3. kategória: Obmedzená účinnosť

Podľa medzinárodne uznávaných odborných odporúčaní majú lieky, ktoré zaraďujeme do kategórie „obmedzená účinnosť“ účinok len na čiastkové symptómy chronickej žilovej nedostatočnosti s rôznou silou odporúčania a kvalitou dôkazov.

Ide o tradične užívané prípravky na prírodnej báze, ktoré majú pri určitých indikáciách svoje opodstatnenie, avšak čo sa týka komplexnosti a sily dôkazov, nemôžu sa porovnávať s prípravkami prvej alebo druhej kategórie.

Výživové doplnky neodporúčame

V kategórii prípravkov na žily sme si dovolili výživové doplnky neodporúčať. Výživové doplnky nie sú určené na prevenciu a liečbu a v tejto kategórii väčšinou nemajú ani schválené tzv. zdravotné tvrdenia, preto sme ich nehodnotili. V kategórii prípravkov na žily sa výživovým doplnkom radšej vyhnite, i keď môžu mať na prvý pohľad výhodnejšiu cenu.

Nie je to tak vždy. Výživové doplnky majú svoje miesto a určite sa s nimi stretneme v ďalších kategóriách na popredných miestach. Situácia je iná čo sa týka preparátov pôsobiacich na žily, v tejto oblasti jednoznačne odporúčame voľnopredajné lieky.

Poznámka: Napríklad čistý vitamín C je rovnako účinný vo všetkých druhoch výrobkov. Situácia je však iná u preparátov pôsobiacich na žily hlavne v kategóriách 1 a 2. Vyrobiť mikronizované flavonoidy v patričnej kvalite (zloženie a mikronizácia) preukázateľne úspešne zvládli len niektoré firmy na svete. V kategórii 3 („obmedzená účinnosť“) sú účinné látky, ktoré dokáže kvalitne vyrobiť veľa firiem a výživový doplnok od renomovanej firmy s escínom alebo rutínom môže mať dobrý účinok.