Porovnanie – voľnopredajné lieky na pošvové zápaly

Rosalgin Easy vaginálny roztok 5×140 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 12,52 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.

ROSALGIN Easy je nepochybne prvou voľbou medzi prípravkami na vaginálne zápaly. Oproti ostatným hodnoteným prípravkom má v ňom obsiahnutá účinná látka (benzydamín hydrochlorid) najširšie spektrum účinku na pošvovej infekcie akéhokoľvek pôvodu, a tým aj vyššiu pravdepodobnosť úspechu v liečbe a preliečení. Výhodou je, že sa používa do pošvy i zvonka. Nie je kontraindikovaný počas tehotenstva a dojčenia. Počas týchto období sa však pred použitím odporúča konzultácia s gynekológom.

ROSALGIN Easy výplach pôsobí už po 20 minútach. Tým dokáže aj rýchlo odstrániť nepríjemné pocity svrbenia a pálenia, ktoré vulvovaginitídu sprevádzajú. Dokáže úplne potlačiť patogénne mikroorganizmy, a tým vykazuje aj pomerne rýchly liečebný účinok už za 3-4 dni. To všetko je však "vykúpené" vyššou cenou.

 • najširšie spektrum účinku na pošvovej infekcie akéhokoľvek pôvodu
 • používa sa do pošvy i zvonka
 • pôsobí už po 20 minútach
 • možné užívať aj pri tehotenstve i laktácii
 • najvyššia cena zo všetkych hodnotenych
2

Canesten GYN Kombi vaginálná tableta 500 mg a krém 20g

Účinnosť:
Cena za balenie: 10,34 EUR1 tableta 500 mg a 1 krém 20 g, Ceny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.

Canesten GYN Kombi ponúka rovnako ako ROSALGIN kombináciu použitia do pošvy a vonkajšieho použitia a tým aj vyššiu úspešnosť liečby, respektíve preliečenie infekcie. Oproti víťazovi kategórie však obsahuje účinnú látku (klotrimazol) s užším spektrom účinku iba na mykózy a niektoré druhy baktérií a pomalším nástupom účinku. Po víťazovi sa jedná o druhý najdrahší hodnotený liek.

Kombináciu vaginálnej tablety a krému odporúčame oproti samotnej tablete z dôvodu liečenia príznakov, ktoré nezahŕňajú samotnú infekciu pošvovej sliznice, ale aj zápal vulvy, ženských vonkajších pohlavných orgánov. Zápal sa prejavuje svrbením, pálením, často edémom a začervenaním. Z pohľadu komplexnosti liečby a maximálnemu zabráneniu recidív (teda návratu ochorenia), je preto dôležité liečiť aj tieto partie krémom.

 • ponúka kombináciu použitia do pošvy a vonkajšieho použitia a tým aj vyššiu úspešnosť liečby

 

 • užšie spektrum pôsobenia ako u víťaza (užšie spektrum účinku)
 • vhodný až od 15 rokov
 • patrí k najdrahším hodnoteným prípravkom
3

Canesten GYN 1 deň vaginálna tableta 1x 500 mg

Účinnosť:
Cena za balenie: 9,47 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.

Canesten GYN 1 deň má pre užívateľky veľkú výhodu. Stačí si vziať len jednu tabletu na vyriešenie problému s vaginálnou mykózou. Účinná látka klotrimazol nemá v porovnaní s víťazom kategórie tak široké spektrum účinku, nemusí byť dostatočne účinná v prípade, keď sa môže jednať o infekciu zmiešanú – tzn. mykotického a bakteriálneho pôvodu. Často sa tiež v prípade infekcií jedná o vulvovaginitídu, u ktorej je vhodnejšia aj liečba vulvy, pomocou krému, preto odporúčame kombináciu s krémom v podobe Canesten GYN Kombi.

 • stačí užívať 1 deň
 • vhodný až od 15 rokov
 • užšie spektrum pôsobenia ako u víťaza
4

Clotrimazol AL 200 vaginálne tablety 3×200 mg

Účinnosť:
Cena za balenie: 7,90 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.

CLOTRIMAZOL obsahuje rovnakú účinnú látku ako lepšie hodnotený Canesten GYN 1 deň vaginálna tableta 1x 500 mg , avšak v nižšom množstve, je preto nutné ho užívať 3 dni oproti jednému dňu u Canesten GYN 1 deň. Výhodou Clotrimazol AL vaginálne tablety 3x200 mg je možnosť používania dievčatami už od 12 rokov. Všetky prípravky na 1.-3. mieste sú indikované až od 15 rokov veku.

 • vhodný už od 12 rokov
 • kratšie užívanie (3 dni)
 • patrí medzi najlacnejšie hodnotené prípravky
 • užšie spektrum pôsobenia ako u víťaza
5-6

Canesten GYN 6 dní vaginálne tablety 6x 100 mg

Účinnosť:
Cena za balenie: 9,64 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.

Canesten GYN 6 dní je prípravkom s najnižším obsahom účinnej látky klotrimazol v tablete, je preto nutné ho užívať 6 dní. Môžu ho užívať už dievčatá od 12 rokov. Oproti rovnako umiestnenému prípravku Jenamazol má jednoduchšiu aplikáciu tabliet do pošvy.

 • vhodný už od 12 rokov
 • užšie spektrum pôsobenia ako u víťaza
 • nutné užívať 6 dní
5-6

Jenamazol 2 % vaginálny krém

Účinnosť:
Cena za balenie: 5,15 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.

Aj Jenamazol 2 % obsahuje rovnako ako všetky hodnotené prípravky účinnú látku klotrimazol (s výnimkou víťaza ROSALGIN Easy), avšak vo forme krému. Krém môže byť niektorými ženami ťažšie aplikovateľný, je nutné jeho presné odmeranie a opakované zavádzanie do pošvy. Oproti Canesten 100 mg má výhodu, že ho stačí používať 3 dni versus 6 dní.

 • vhodný už od 12 rokov
 • kratšie užívanie (3 dni)
 • najlacnejšie zo všetkých hodnotených

 

 • krém môže byť niektorými ženami ťažšie aplikovateľný
 • užšie spektrum pôsobenia ako u víťaza

Pre voľnopredajné lieky na pošvové zápaly sme ako rozhodujúce kritérium zvolili rozsah pôsobenia, teda čo najširšie spektrum antimikrobiálneho účinku. Doplnili sme kritérium, či je možno liek použiť len do pošvy alebo aj zvonka. Pre úspešné preliečenie vaginálnych zápalov je vždy odporúčané kombinovať použitie do pošvy s vonkajším použitím na vulvu a tiež preliečenie sexuálneho partnera. Prihliadli sme tiež k možnosti používania počas tehotenstva a dojčenia a opäť sme vzali do úvahy aj cenové rozdiely.

Celkovým víťazom kategórie sa stal ROSALGIN Easy. Ako jediný obsahuje účinnú látku benzydamín hydrochlorid, ktorá má najširšie spektrum pôsobenia na infekcie akéhokoľvek pôvodu. Navyše možno ROSALGIN Easy používať vnútorne i zvonka a to vrátane obdobia tehotenstva a laktácie. ROSALGIN však patrí k najdrahším hodnoteným liekom.

Za Rosalgin Easy sa umiestnil Canesten 500 mg Combi pack s krémom. Oproti víťazovi má síce účinná látka Canestenu (klotrimazol) užšie spektrum účinku, a to len na niektoré baktérie a mykózy, avšak ponúka jednoduchšiu aplikáciu – len jednu tabletu zaviesť do pošvy doplnenú o liečbu krémom zvonka. Oba prípravky, Canesten 500 mg aj ROSALGIN Easy, sú určené ženám a dievčatám starším 15 rokov.

Od 12-15 rokov sú potom indikované Canesten 100 mg, CLOTRIMAZOL 200 mg a Jenamazol 20 g, z ktorých odporúčame CLOTRIMAZOL pre najkratšiu a tým aj najpohodlnejšiu liečbu a tiež pre jednoduchú aplikáciu tablety do pošvy. Ak však hľadáte lacnejšie riešenie, siahnite po prípravku Jenamazol. Má formu krému, ale rovnakú účinnú látku ako CLOTRIMAZOL alebo Canesten.