Ako sme hodnotili

1.Rozhodujúcim kritériom hodnotenia bola opäť účinnosť,

  • Voľnopredajné lieky na pošvové zápaly väčšinou slúži ženám k samoliečbe bez asistencie gynekológa. Je teda nutné, aby spektrum ich účinku bolo čo najširšie, lebo žena sama často nevie, aká je príčina jej ťažkostí – kvasinky, plesne, baktérie, prípadne ich kombinácia.
  • Ďalej je dôležité, aby boli lieky aplikovateľné do pošvy (intravaginálne) i zvonka, teda aby mala žena čo najvyššiu šancu na vyliečenie bez nutnosti vyhľadať lekára. Vaginálne mykózy totiž vo väčšine prípadov postihujú nielen pošvu, ale aj jej okolie. Preto je liečba vonkajších častí rovnako dôležitá.

2. Do hodnotenia vstupovala aj bezpečnosť

Prihliadli sme k tomu, či je možné liek používať pri tehotenstve a laktácii a ako zložitá je jeho aplikácia či ako dlho je nutné ho užívať.

3. Slovne sme okomentovali vekovú hranicu používania liekov.

Niektoré lieky je možné používať už od 12 rokov, iné až od 15.

4. Predstavili sme tiež cenu.

Avšak tá tentoraz neovplyvnila poradie, pretože víťaz kategórie je síce najdrahší, však vedie pred ostatnými vo všetkých iných ohľadoch.

 

Najvyššie sme hodnotili účinnú látku benzydamín hydrochlorid, pretože je indikovaná na všetky druhy vaginálnych infekcií. To je pri samoliečbe, kedy žena nepozná príčinu svojich problémov kľúčové. Naviac je vhodná pre použitie do pošvy aj zvonka, môže sa používať v čase laktácie aj gravidity. Aj keď v tomto období by malo byť používanie konzultované s gynekológom. Benzydamín hydrochlorid má rýchly nástup účinku už po 20 minútach a je tak schopný ženu zbaviť pomerne rýchlo úporného svrbenia a pálenia, ktoré sprevádza zápal a infekciu. Liečebný účinok sa väčšinou dostaví do 4 dní. Túto účinnú látku obsahuje len jeden hodnotený produkt, ROSALGIN Easy, ktorý sa stal aj víťazom testu.

Druhou látkou, ktorú obsahujú všetky ostatné hodnotené prípravky, je klotrimazol. Z hľadiska účinnosti má užšie spektrum účinku ako benzydamín. Je indikovaný len na niektoré druhy baktérií a mykóz. Porovnávacie štúdie oboch látok však nenájdeme. Nevýhodou tejto účinnej látky je tiež to, že ju nie je možné používať pri laktácii.

Do nášho hodnotenia sme zahrnuli najpredávanejšie voľnopredajné lieky na pošvové zápaly a infekcie. Cenu sme počítali priemerom cien 3 internetových lekární benulekaren.sk, drmax.sk, pilulka.sk. Cenu sme neprepočítavali na dennú dávku, pretože veľkosť balenia zhruba zodpovedá aj dĺžke liečby, preto si užívateľka musí vždy kúpiť a využiť celé balenie.