Prečo vznikajú kŕčové žily

Kŕčové žily patria medzi civilizačné ochorenia a sú dôsledkom vzpriamenej chôdze človeka. Dlhodobé státie, nedostatok pohybu, obezita, vysoké podpätky ... toto všetko urýchľuje ich vznik. Spočiatku predstavujú len kozmetický problém, ten sa však neskôr môže rozvinúť do chronickej žilovej nedostatočnosti. Ako vznikajú a čo sa dá proti nim robiť?

Prečo vznikajú kŕčové žily

Krvný obeh funguje tak, že okysličená krv zo srdca je vedená systémom tepien do tkanív, ktoré z nej prijímajú kyslík a živiny. Následne je odkysličená krv odvádzaná spolu s produktmi látkovej výmeny žilami späť do srdca. Žily sú vybavené chlopňami, ktoré bránia spätnému toku krvi. Ak sa povrchové žily roztiahnu, chlopne nedokážu brániť spätnému toku krvi a ich fungovanie je tým narušené. Krv sa hromadí v žilách dolných končatín a vďaka pretlaku, ktorý v nich vzniká sa postupne rozširujú. Vznikajú tak kŕčové žily, ktoré sa odborne nazývajú varixy.

Čo prispieva k vzniku kŕčových žíl?

Problémom je predovšetkým nadváha, nedostatok pohybu, dlhodobé státie a sedenie, nevhodné oblečenie, ako sú napríklad pevné lemy ponožiek, a nosenie vysokých podpätkov. Ku vzniku kŕčových žíl prispieva i zlozvyk podkladať pri sedení jednu nohu pod druhú.

Niektoré z rizikových faktorov ovplyvniť vieme, niektoré bohužiaľ neovplyvníme.

  • Genetické faktory – kŕčové žily sú často dedičné. Ak majú problémy s kŕčovými žilami vaši príbuzní, pravdepodobnosť, že vás to postihne tiež je vyššia.
  • Tehotenstvo – čím viac tehotenstiev žena absolvuje, tým je pravdepodobnosť vzniku kŕčových žíl vyššia. Počas tehotenstva pôsobia na žily nepriaznivo hormonálne zmeny, zvýšenie hmotnosti a v neposlednom rade i tlak na panvové žily v dôsledku zväčšujúcej sa maternice, ktorá bráni riadnemu odtoku krvi. Z týchto dôvodov sa každej žene odporúča, aby počas tehotenstva nosila podporné pančuchové nohavice.
  • Obezita – vyššia telesná hmotnosť vytvára vyšší pretlak v žilách.
  • Dlhodobé sedenie a státie prispieva k vzniku kŕčových žíl. Typickou skupinou ľudí, ktorí majú problémy s kŕčovými žilami sú čašníci, servírky a predavačky.
  • Nevhodné oblečenie – lemy ponožiek, podkolienok a pančuchových nohavíc, ktoré škrtia a akékoľvek iné tesné oblečenie sú tiež rizikovým faktorom, ktorý prispieva k vzniku kŕčových žíl. Ani topánky na vysokých podpätkoch nie sú vhodné z hľadiska vzniku kŕčových žíl.
  • Nedostatok pohybu – pri dlhodobej statickej záťaži sa krv hromadí v končatinách, čo prispieva k vzniku kŕčových žíl. Pri fyzickej aktivite je krv poháňaná späť do srdca svalovou pumpou – najmä pomocou lýtkového svalu. Čím lepšie táto pumpa pracuje, tým lepšie sa udržiava žilový návrat krvi a nedochádza k jej hromadeniu v žilách.
  • Vek
  • Zápal sa často podieľa na poškodení žilových chlopní.

Kto býva najčastejšie postihnutý kŕčovými žilami?

Kŕčovými žilami je postihnutá takmer polovica dospelej populácie. U žien sa kŕčové žily objavujú až 3 x častejšie než u mužov. Ľudia s nadváhou a obezitou sú tiež vystavení vyššiemu riziku vzniku kŕčových žíl než štíhli ľudia. Toto riziko rastie so stúpajúcim vekom, pretože s vekom sa znižuje množstvo svalovej hmoty, pružnosť tkanív a oslabujú sa steny ciev. Aj u tehotných žien je zvýšená náchylnosť k tvorbe kŕčových žíl.

Ako predchádzať vzniku kŕčových žíl?

Vhodné je dodržiavanie režimových opatrení – vhodný pohyb, vyhýbanie sa dlhému státiu a vysokým podpätkom, nosenie kompresných bandáží, dodržiavanie pitného režimu, zníženie nadváhy, úprava stravy a užívanie liekov, ktoré majú pozitívny vplyv na stav žilového systému. Používajte elastické kompresné pomôcky.

Strava

Vysoký obsah vlákniny v strave je dôležitý aj pre liečbu a prevenciu vzniku kŕčových žíl. Národy, ktoré konzumujú stravu s vysokým obsahom vlákniny nemávajú problémy s kŕčovými žilami. Strava by mala byť vyvážená a pestrá, bohatá na minerálne látky a antioxidanty, predovšetkým flavonoidy. Medzi potraviny s vysokým obsahom vlákniny patrí ovocie a zelenina, strukoviny, celozrnné obilniny, hnedá ryža, orechy a semienka. Vysoký obsah flavonoidov má i bobuľové ovocie – maliny, čučoriedky, ostružiny, čerešne a višne. Pohánka obsahuje veľa rutínu, ktorý patrí medzi flavonoidy a priaznivo pôsobí na cievy.

Riziká spojené s kŕčovými žilami

Spočiatku nespôsobujú, okrem kozmetického efektu, kŕčové žily žiadne ťažkosti alebo zníženie kvality života. Časom však môžu kŕčové žily bolieť, pridáva sa pocit ťažkých nôh, opúchanie nôh, kŕče v nohách počas spánku a ďalšie komplikácie. Dlhodobo zhoršený odtok krvi a zvýšený tlak krvi v žilách dolných končatín môže viesť až k chronickej žilovej nedostatočnosti a s tým spojenému riziku vzniku trombózy. Odporúča sa kŕčové žily nepodceňovať, dodržiavať odporúčané režimové opatrenia a konzultovať prípadné komplikácie s lekárom.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym