Porovnanie – lieky na nádchu a upchatý nos

Víťazom kategórie voľnopredajných liekov na nádchu a upchatý nos sa stal prípravok Nasivin. Ako jediný hodnotený prípravok obsahuje oxymetazolín – najnovšiu molekulu s najrýchlejším nástupom účinku na spľasnutia nosovej sliznice (rádovo sekundy). Účinok navyše vydrží až 12 hodín. Výhodou víťaza je aj jedna z najnižších cien na jeden vstrek.

Nasivin 0,05%  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 4,00 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,039 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 100 vstrekov

Ako jediný hodnotený prípravok obsahuje molekulu oxymethazolin s najrýchlejším nástupom účinku, ktorý pretrváva najdlhší čas. Jeho výhodou je jedna z najnižších cien za jeden vstrek. Tá je ale vykúpená absenciou akejkoľvek pridanej látky pre zvýšenie komfortu nosné sliznice, ktoré obsahujú dva ďalšie prípravky v poradí. Nevýhodou prípravku je, že obsahuje konzervačnú látku benzalkoniumchlorid, ktorá môže spôsobovať podráždenie sliznice.

 • najnovšia molekula
 • najrýchlejší nástup účinku
 • výhodná cena za jeden vstrek
 • ako jediní majú aj verziu pre deti už od 1 roka
 • neobsahuje látku na ochranu nosovej sliznice
 • obsahuje benzalkoliumchlorid, ktorý môže dráždiť sliznice
2-3

NASAL DUO ACTIVE 1,0/50 mg/ml  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 4,50 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,048 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 90 vstrekov

Obsahuje xylomethazolin so stredne rýchlym nástupom účinku v kombinácii s dexpantenolom na ochranu sliznice. Účinnosťou je porovnateľný s Olynth HA, je však lacnejší a obsahuje nižší počet pomocných látok.

 • stredne rýchly nástup účinku
 • obsahuje dexpantenol na ochranu nosovej sliznice
 • k dostaniu aj detská verzia od 2 rokov
2-3

OLYNTH HA 0,1%  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 4,40 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,052 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 100 vstrekov

Prípravok obsahuje xylomethazolin, ktorý má stredne rýchly nástup účinku. Jeho zloženie je obohatené o kyselinu hyalurónovú, ktorá zvlhčuje sliznicu. Patrí medzi najdrahšie hodnotené prípravky.

 • stredne rýchly nástup účinku
 • obsahuje kyselinu hyalurovovou na ochranu nosovej sliznice
 • k dostaniu aj detská verzia od 2 rokov
4

Otrivin Menthol 0,1%  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 5,10 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,058 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 100 vstrekov

Obsahuje xylomethazolin so stredne rýchlym nástupom účinku, je obohatený o mentol, ktorý uľahčuje dýchanie a môže byť pre pacienta subjektívne veľmi príjemný. Neobsahuje konzervačnú látku, patrí k najdrahším hodnoteným liekom.

 • stredne rýchly nástup účinku
 • obsahuje mentol na uľahčenie dýchania
 • neobsahuje konzervačnú látku
 • je to vôbec najdrahší hodnotený prípravok
 • vhodný až od 12 rokov, nemá detskú verziu
5

Mar Rhino 0,1%  15 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 4,8 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,032 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 150 vstrekov

Obsahuje xylomethazolin so stredne rýchlym nástupom účinku, ale neobsahuje žiadnu pridanú látku pre vylepšenie obsahu a ochranu sliznice. Neobsahuje žiadnu konzervačnú látku, patrí k tým najlacnejším hodnoteným.

 • stredne rýchly nástup účinku
 • neobsahuje konzervačnú látku
 • k dostaniu aj detská verzia od 2 rokov
 • jeden z najlacnejších hodnotených prípravkov
 • neobsahuje látku na ochranu nosovej sliznice
6-7

Olynth 0,1%  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 3,80 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,041 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 100 vstrekov

Obsahuje rovnakú účinnú látku ako Olynth HA, avšak nemá obohatené zloženie o hyalurónovú kyselinu. Teda nemá efekt na zvlhčenie sliznice. Tento handicap kompenzuje nižšou cenou. Jeho nevýhodou je, že je obsahuje konzervačnú látku benzalkoniumchlorid, ktorá môže spôsobovať podráždenie sliznice.

 • stredne rýchly nástup účinku
 • k dostaniu aj detská verzia od 2 rokov
 • neobsahuje látku na ochranu nosovej sliznice
 • obsahuje látku benzalkoliumchlorid, ktorá môže dráždiť sliznice
6-7

Orinox 1 mg  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 3,7 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,051Na posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 72 vstrekov

Obsahuje xylomethazolin s nástupom účinku do 2 minut. Neobsahuje žiadnu pridanú látku pre vylepšenie obsahu a ochranu sliznice. Je konzervovaný látkou benzalkoniumchlorid, ktorá môže spôsobovať podráždenie sliznice.

 • nástup účinku do 2 minut
 • patrí medzi najlacnejšie hodnotené prípravky
 • k dostaniu aj detská verzia od 2 rokov
 • neobsahuje látku na ochranu nosovej sliznice
 • obsahuje benzalkoliumchlorid, ktorý môže dráždiť sliznicu
8

Muconasal Plus  10 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 4,30 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za január 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,046 EURNa posúdenie cenovej efektivity slúži cena dennej dávky v eurách. Tá sa vypočíta na základe pomeru medzi celkovou cenou balenia (EUR) a počtom dní užívania prípravku. Počet dní užívania je stanovený na základe udržiavacej dávky podľa SPC.
Balenie vystačí na: 100 vstrekov

Výhodou je obsah gáfru a levomentolu, ktorí uľahčujú dýchanie a navodzujú príjemný pocit. Jeho nevýhodou je opäť obsah benzalkóniumchloridu, ktorý môže spôsobovať podráždenie sliznice.

 • obsahuje mentol a gáfor na uľahčenie dýchania
 • obsahuje benzalkoniumchlorid, ktorý môže dráždiť sliznice
 • môžu deti až od 6 rokov

Pri výbere voľnopredajných liekov na nádchu a upchatý nos je dôležitá predovšetkým účinnosť, teda za ako dlho po ich aplikácii dôjde ku spľasnutia nosovej sliznice (rýchlosť nástupu účinku) a ako dlho tento efekt vydrží (dĺžka pôsobenia).

Prihliadli sme tiež k obsahu ďalších podporných látok, priaznivo pôsobiacich na nosovú sliznicu. Doplňujúcim hľadiskom hodnotenia potom bola cena za jeden vstrek. Prihliadli sme aj k obsahu konzervačných látok.

V tesnom závese za Nasivinom sa umiestnili Olynth HA a Nasal Duo Active. Obidva obsahujú xylometazolín so stredne rýchlym nástupom účinku (rádovo minúty), a sú obohatené o látky na ochranu nosovej sliznice. Výhodou Nasal Duo Active je takmer o 20 % nižšia cena za jeden vstrek.