Čo je chronická žilová nedostatočnosť

Čo si máme predstaviť pod pojmom chronická žilová nedostatočnosť? Začína sa nenápadne, drobnými metličkami, ktoré sú viditeľné pod kožou. V neskoršom štádiu sa môžu pridružiť pocity ťažkých nôh, kŕčové žily a opuch členkov. Dlhodobo zhoršený odtok a zvýšený tlak krvi v žilách dolných končatín môže vyústiť až do chronickej žilovej nedostatočnosti. Tá tvorí až polovicu všetkých kardiovaskulárnych ochorení v Českej a Slovenskej republike. Viete ako sa jej dá predísť a ako sa dá liečiť?

Problém so žilami

Okysličená krv zo srdca je vedená tepnami cez systém tkanív, ktoré z nej prijímajú kyslík a živiny. Následne je odkysličená krv odvádzaná spolu s produktmi látkovej výmeny žilami späť do srdca. Žily sú vybavené chlopňami, ktoré bránia spätnému toku krvi. Ak sa povrchové žily roztiahnu, chlopne nedokážu brániť spätnému toku krvi a ich činnosť je tak narušená. Ak sa v systéme povrchových žíl hromadí krv, objavia sa kŕčové žily, ktoré sa odborne nazývajú varixy.

Čo prispieva k vzniku kŕčových žíl?

Okysličená krv zo srdca je vedená tepnami cez systém tkanív, ktoré z nej prijímajú kyslík a živiny. Následne je odkysličená krv odvádzaná spolu s produktmi látkovej výmeny žilami späť do srdca. Žily sú vybavené chlopňami, ktoré bránia spätnému toku krvi. Ak sa povrchové žily roztiahnu, chlopne nedokážu brániť spätnému toku krvi a ich činnosť je tak narušená. Ak sa v systéme povrchových žíl hromadí krv, objavia sa kŕčové žily, ktoré sa odborne nazývajú varixy.

Prejavy žilovej nedostatočnosti

Prvé príznaky žilovej nedostatočnosti sa objavujú už v ranej dospelosti. V tejto fáze má žilová nedostatočnosť skôr kozmetický dopad. Postupne prichádza pocit ťažkých nôh, pridávajú sa zdravotné problémy, ktoré sa prejavujú vo forme opuchov a bolesti nôh a zmeny pigmentácie. Opuchy sa začínajú najčastejšie prejavovať na vnútornej časti členka a následne postihujú predkolenia a stehná. Pokožka nad varixmi je mäkká, sfarbená do hnedo-modra a je často postihnutá ekzémom. Zvyčajne je aj suchá a preto je potrebné pravidelné premasťovanie. Rany v okolí sa zle hoja. Opuchy nôh časom oslabujú ochrannú funkciu kože a narušujú jej integritu až do takej miery, že môže vzniknúť vred predkolenia, ktorý prestupuje do hĺbky tkaniva až ku kosti.

Riziko trombózy

Zhoršený odtok krvi z končatín vedie k jej zhusťovaniu. Objavuje sa tendencia k častejšiemu zrážaniu krvi, ktoré je spojené s rizikom vzniku trombózy. Trombóza znamená, že sa uvoľní kus krvnej zrazeniny, ktorý môže putovať do mozgu a spôsobiť mozgovú mŕtvicu. Krvná zrazenina môže doputovať aj do väčšej cievy, napríklad do pľúcnej tepny a zapríčiniť pľúcnu embóliu. Hlboká žilová trombóza tak môže spôsobiť akútne a život ohrozujúce komplikácie. Chronická žilová nedostatočnosť potom vzniká v dôsledku prekonanej hlbokej žilovej trombózy. Často sa preto používa názov posttrombotický syndróm.

Kedy je potrebné navštíviť lekára?

Lekára je vhodné navštíviť vo chvíli, keď sa žily ozývajú častejšie a zhoršujú kvalitu života. Lekára je určite potrebné navštíviť najmä vtedy, keď:

  • je okolie kŕčových žíl začervenané,
  • koža na nohách mení farbu alebo sa olupuje,
  • sa nad kŕčovou žilou objaví otvorený vriedok,
  • sa objavia problémy s chôdzou a
  • pri kŕčoch v lýtku, ktoré sa začnú objavovať počas spánku.

Aké sú možnosti liečby?

Lekár môže predpísať lieky, ktoré dokážu ovplyvniť stav cievneho systému, takzvané venofarmaká. Súbežne s užívaním liekov je však potrebné dodržiavať i rôzne režimové opatrenia – vhodný pohyb, vyhýbať sa dlhému státiu a vysokým podpätkom, dodržiavať pitný režim, znížiť nadváhu. Ak sa stav naďalej zhoršuje, lekár môže pristúpiť k operačným metódam.

Cvičenie na podporu zdravia našich žíl

V mnohých prípadoch sa za kŕčmi v lýtku skrývajú nadmerne namáhané svaly alebo naopak, príliš ochabnuté svaly. I preto je dobré svaly opakovane posilňovať v priebehu dňa pomocou rôznych cvikov. Každé ráno si chyťte pravou rukou špičku nohy, pričom pravá dolná končatina nie je úplne natiahnutá, a v tejto polohe sa niekoľko krát zhlboka nadýchnite a vydýchnite. Potom prejdite na druhú stranu a urobte ten istý cvik s ľavou rukou a ľavou dolnou končatinou.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym