Ako sa diagnostikuje chronická žilová nedostatočnosť

Trápia vás kŕčové žily, pocit ťažkých nôh, opúchanie nôh alebo kŕče v nohách, ktoré sa objavujú v spánku? Zhoršujú tieto príznaky kvalitu vášho života a neviete si s nimi rady? Našťastie existujú jednoduché diagnostické metódy, ktoré odhalia v akom stave sú vaše žily a či potrebujete liečbu. Možnosti liečby sú postačujúce, dôležité je začať s vhodnou liečbou včas.

Ako sa diagnostikuje stupeň poškodenia žíl

Lekári používajú niekoľko tradičných klinických testov a tiež diagnostické metódy, medzi ktoré patrí ultrasonografia, flebografia a pletyzmografia.

  • Pletyzmografia je vyšetrovacia metóda, ktorá slúži na vyhodnotenie prekrvenia tkanív a poskytuje informácie o reaktivite vyšetrovaných ciev. Pletyzmografia sa využíva predovšetkým v oblasti cievnej chirurgie. Táto metóda je založená na princípe prechodu svetelných lúčov cez tkanivo vyšetrovanej oblasti. Na vyšetrenie sa používa prístroj, ktorý sa nazýva pletyzmograf.
  • Flebografia je röntgenové vyšetrenie žíl pomocou kontrastnej látky. Flebografia žíl dolných končatín sa využíva napríklad pri podozrení na trombózu. Kontrastná látka vstrieknutá do žily zobrazí jej priebeh a prípadnú poruchu priechodnosti.
  • Ultrasonografia odsunula v súčasnosti pletyzmografiu a flebografiu do úzadia. Dá sa využiť ako moderná neinvazívna metóda, pomocou ktorej sa zobrazuje stav žilového systému a jeho kritické miesta. Poskytuje presné informácie o stave lýtkovej pumpy a fungovaní lýtkových svalov, ktoré podporujú činnosť žilového systému.

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym