Porovnanie – lokálne lieky na bolesť

Víťazom kategórie topických liekov na bolesť sa stal Voltaren FORTE gél, ktorý obsahuje diklofenak v najvyššej koncentrácii zo všetkých hodnotených liekov. Diklofenak je hodnotený klinickými štúdiami ako najúčinnejšia molekula vo väčšine dôležitých parametrov. Voltaren má navyše podobu gélu, ktorý je v porovnaní s krémami vstrebatelnejší, dokáže lepšie prenikať do postihnutého cieľového tkaniva.

Na druhom mieste sa umiestnil Flector EP, ktorý obsahuje tú istú molekulu, ako víťaz kategórie, avšak v polovičnej koncentrácii a navyše s mierne vyššou cenou za gram.

Voltaren FORTE 2,32 % gél  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 13,5 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,135 EURprepočítané ako cena za gram

Voltaren FORTE obsahuje molekulu diklofenak, ktorá je hodnotená ako najúčinnejší na bolesť v rámci lokálnej liečby hneď v niekoľkých parametroch. Predbehol druhý liek v poradí, Flector EP, pretože má dvojnásobnú koncentráciu diklofenaku a vôbec najvyššiu koncentráciu zo všetkých hodnotených liekov. Má najvyššiu cenu zo všetkých hodnotených prípravkov.

 • obsahuje diklofenak, najúčinnejší molekulu na bolesť v rámci lokálnej liečby hneď v niekoľkých parametroch
 • najvyššia koncentrácia účinnej látky zo všetkých hodnotených prípravkov
 • najvyššia cena zo všetkých hodnotených prípravkov
2

Flector EP gél  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 7,9 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,079 EURprepočítané ako cena za gram

Flector EP obsahuje rovnako ako víťaz najúčinnejšiu molekulu diklofenak, avšak v polovičnej koncentrácii. To môže ovplyvniť efektivitu liečby. Jeho výhodou je takmer polovičná cena v porovnaní s víťazom.

 • obsahuje diklofenak, najúčinnejšiu molekulu na bolesť v rámci lokálnej liečby hneď v niekoľkých parametroch
 • v porovnaní s víťazom polovičná koncentrácia účinnej látky
3

Veral 1 % gél  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 6,8 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,068prepočítané ako cena za gram

Veral je taktiež gél s obsahom diklofenaku, ale v najnižšej koncentrácii zo všetkých hodnotených liekov obsahujúcich túto molekulu. Zároveň má však porovnateľnú cenu s Flectorom na 2. mieste, ktorý je na účinnú látku bohatší.

 • obsahuje diklofenak, najúčinnejšiu molekulu na bolesť v rámci lokálnej liečby hneď v niekoľkých parametroch
 • v porovnaní s ostatnými lieky s touto účinnou látkou má jej najnižšiu koncentráciu
4

Ibalgin Duo Effect krém  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 9,4 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,094 EURprepočítané ako cena za gram

Jedná sa o ibuprofén, na lokálnu liečbu bolesti kĺbov a pohybového aparátu menej preferovaná možnosť než diklofenak. Umiestnil sa pred ostatnými krémami s ibuprofénom, pretože má vylepšenie v podobe látky heparinoidu. Ten vykazuje antikoagulačnú aktivitu (proti zrážaniu krvi) a má mierne antiflogistický (protizápalový) a resorpciu podporujúci účinok (lepšie vstrebávanie modrín a krvných podliatin) - benefitom je teda duálny mechanizmus účinku, ktorý má svoje výhody napríklad pri poúrazových hematómoch a povrchových zápaloch.

 • duálny mechanizmus účinku
 • výhodny pri poúrazových hematómoch
 • obsahuje na lokálnu liečbu menej preferovanú účinnú látku
 • patrí k drahším hodnoteným liekom
5-6

Dolgit krém  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 6,4 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,064 EURprepočítané ako cena za gram

Dolgit obsahuje molekulu ibuprofénu, na lokálnu liečbu bolesti menej preferovaná možnosť ako diklofenak. Výhodou je nízka cena za gram. Forma krému sa vstrebáva o niečo pomalšie ako gél, nepreniká tak hlboko a tak rýchlo. Na druhú stranu sa môže použiť do oklúzie, tzn. pod obväz, napr. ak je potrebné stiahnuť postihnutý členok a podobne. Taktiež je krém možné použiť pri povrchových zápaloch kože a podkožia, zápaloch žíl apod.

 • patrí k najlacnejším hodnoteným prípravkom
 • forma krému sa vstrebáva o niečo pomalšie
 • obsahuje na lokálnu liečbu menej preferovanú účinnú látku
5-6

Ibalgin krém  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 6,5 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,065 EURprepočítané ako cena za gram

Ibalgin obsahuje rovnako ako DOLGIT molekulu ibuprofénu, a to v rovnakej koncentrácii. Má taktiež formu krému, ktorá nepreniká tak rýchlo a tak hlboko ako gél. Dá sa použiť pod obväz a na liečbu povrchových zápalov. Obidva prípravky majú aj porovnateľnú cenu. Z pohľadu účinnosti sú teda pre pacienta zameniteľné.

 • patrí k najlacnejším hodnoteným prípravkom
 • forma krému sa vstrebáva o niečo pomalšie
 • obsahuje na lokálnu liečbu menej preferovanú účinnú látku
7-8

Elmetacin spray 1 %  100 ml

Účinnosť:
Cena za balenie: 10 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,125 EURprepočítané ako cena za gram

Ide o prípravok s účinnou látkou indometacín. Z pohľadu topických liekov na bolesť nemá tak dobré vlastnosti ako ibuprofén a diklofenak (farmakokinetika) a výsledky nevychádzajú tak priaznivo v meta-analýze klinických študií. Zaberá rovnaké poradie ako indometacínový gél. Keďže sa ukazuje, že penetrácia na miesto postihnutia v prípade gélu a spreja je de facto zhodná a lepšie ako u krémov. Výhodou spreja je jednoduchá aplikácia nastriekaním na postihnuté miesto, netreba roztierať rukami.

 • jednoduchá aplikácia nastriekaním na postihnuté miesto
 • netreba roztierať rukami
 • obsahuje najmenej účinnú molekulu podľa klinických štúdií
 • druhý najdrahší hodnotený liek
7-8

Indometacínový gél 1 %  100 g

Účinnosť:
Cena za balenie: 3 EURCeny prípravkov sme zistili na základe údajov z online lekární Benulekaren.sk, Pilulka.sk, Mojalekaren.sk. za február 2021 a následne sme vytvorili ich priemer.
Cena za dennú dávku: 0,03prepočítané ako cena za gram

Ide o prípravok s účinnou látkou indometacín. Z pohľadu topických liekov na bolesť nemá tak dobré vlastnosti ako ibuprofén a diklofenak (farmakokinetika) a výsledky nevychádzajú tak priaznivo v meta-analýze klinických štúdií. Zaberá rovnaké poradie ako indometacínový gél. Keďže sa ukazuje, že penetrácia na miesto postihnutia v prípade gélu a spreja je de facto zhodná a lepšia ako u krémov.

 • výrazne lacnejší než všetky ostatné hodnotené prípravky
 • obsahuje najmenej účinnú molekulu podľa klinických štúdií

U voľnopredajných topických (miestnych, lokálnych) liekov na bolesť sme hodnotili predovšetkým ich účinnosť na bolesti kĺbov a pohybového aparátu. Tú ovplyvňuje druh použitej molekuly ako účinnej látky. Najpredávanejšie lieky na slovenskom trhu obsahujú 3 rôzne molekuly: diklofenak, ibuprofén a indometacín.

Tieto molekuly sa líšia svojimi vlastnosťami. Jednak tým, ako efektívne bolesť tlmia podľa dát klinických štúdií a metaanalýz, a tiež tým, ako rýchlo a v akej koncentrácii prestupujú pokožkou do miesta bolesti. Prihliadli sme aj k forme topických liekov – krém, gél či sprej.