Ako sme hodnotili

Každodenné pálenie záhy postihuje približne každého desiateho človeka v dospelej populácii. Najčastejším riešením je pre pacientov nákup voľne predajných liekov, tzv. antacíd. Ide o lieky, ktorých hlavným účinkom je neutralizácia kyslého žalúdočného obsahu. Tieto lieky pomáhajú nielen pri pálení záhy, majú tiež ďalšie účinky, ktorých spektrum sa líši podľa obsiahnutých účinných látok alebo liekovej formy. Aké kritériá sme pri hodnotení liekov na pálenie záhy brali do úvahy?

 

  1. Ako široké je spektrum účinku

Ako sme spomenuli v úvode, najčastejšie rieši ľudia pálenie záhy nákupom voľne predajných liekov z lekárne. Ak problém pretrváva dlhší čas alebo sa zhoršujú a nevyrieši je samoliečba, potom väčšinou vyhľadávajú lekára. Pálenie záhy patrí k príznakom tzv. Horného dyspeptického syndrómu, ktorý zahŕňa tráviace ťažkosti v hornej časti tráviaceho traktu, a preto je bežný aj súčasný výskyt refluxu obsahu žalúdka do pažeráka, zápalov žalúdka alebo vredov, väčšinou v oblasti žalúdka alebo dvanástnika (súčasť tenkého čreva) je teda žiaduce, ak obsiahnutá účinná látka v skúšanom lieku ponúka široké spektrum účinku práve na vyššie opísané problémy.

Najčastejšie sa na trhu objavujú prípravky s obsahom solí horčíka a hliníka v rôznych kombináciách. Z nami hodnotených Maalox, Talcid, Rennie (tu i uhličitan vápenatý).

Talcid obsahuje látku hydrotalcit. Vďaka špeciálne upravenej štruktúre dosahuje hydrotalcit predĺženého účinku pôsobenia. Štruktúra účinnej látky umožňuje postupné uvoľňovanie iónov neutralizujúcich kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku, ktorá je hlavnou zložkou kyslých žalúdočných štiav. Navyše sa ukazuje, že hydrotalcit má aj ďalšie významné vlastnosti. Spomaľuje aktivitu tráviaceho enzýmu pepsínu, viaže žlčové kyseliny a podnecuje aj tvorbu prostaglandínu, látky, ktorá poskytuje ochranu sliznice pažeráka a žalúdka. Hydrotalcit môžu užívať deti už od 12 rokov. Hydrotalcit je navyše schválený aj pre liečbu akútneho alebo chronického zápalu žalúdka a liečbu žalúdočných a dvanástnikových vredov.

Preto sme hydrotalcit hodnotili ako najlepšiu účinnú látku.

Gaviscon Duo effect obsahuje okrem látok zo skupiny antacíd tiež kyselinu alginínovej. Kyselina alginová na povrchu žalúdočného obsahu vytvára gél, ktorý bráni refluxu do pažeráka. Naviac pokiaľ už k refluxu dôjde, zatečie do pažeráka väčšinou iba gélová vrstva, ktorá má neutrálne pH. Vytvorenie gélu je rýchle, objavuje sa do niekoľkých sekúnd po požití a trvá niekoľko hodín. V zložení Gaviscon nájdeme vyššie množstvo sodíka, preto je potrebné opatrnosť u pacientov liečených na vysoký krvný tlak alebo na opuchy. Gaviscon je indikovaný na liečbu príznakov v súvislosti s refluxom a pálením záhy, tiež pre poruchy trávenia.

Tento parameter vstupoval do nášho hodnotenia zo 60%, dali sme mu teda najvyššiu váhu.

  1. Nástup a trvanie účinku / forma užívanie

Toto kritérium vstupovalo do nášho hodnotenia zo 30%. Hodnotili sme, ako rýchlo sa prejaví účinok lieku, teda ako rýchlo sa pacientovi uľaví a ako dlho účinok pretrváva. Pozerali sme sa tiež na formu užívanie a s ňou spojený komfort pre pacienta.

Najrýchlejší nástup účinku a najdlhšia pôsobenie vykazuje hydrotalcid (prípravok Talcid) a tiež kyselina alginová (Gaviscon). Kyselina alginová má nástup počas 3 minút, účinok pretrváva až 4 hodiny. Dlhú dobu pôsobenia vykazuje tiež hydrotalcid, lebo sa vďaka špeciálnej štruktúre uvoľňuje postupne.

Maalox obsahuje neutralizačné látky hydroxid hlinitý a hydroxid horečnatý. Majú pomerne rýchly nástup účinku. Ich pôsobenie je závislé na prítomnosti stravy. V jej prítomnosti účinkujú až 2 hodiny. Hlavnou zložkou zdravotníckej pomôcky Rennie je uhličitna vápenatý. Jedná sa o slabé antacidum, ktorého účinok nastupuje rýchlo, pretrváva asi hodinu.

Všetky hodnotené prípravky majú formu žuvacích tabliet, ktoré sú pre pacienta výhodné a ľahko užívateľné. Maalox Premium má formu vreciek, kedy je obsah nutné rozpustiť vo vode. To môže znížiť komfort užívania pacienta, avšak uvádza sa, že môže urýchliť nástup účinku.

 

  1. Nežiaduce účinky a kontraindikácie s ďalšími liekmi

Pretože hodnotené prípravky obsahujú horčík, sodík, vápnik, je pri ich užívaní vhodná opatrnosť. Pre bližšie informáciu si prečítajte vždy pred použitím lieku písomnú informáciu, kde sú uvedené aj kontraindikácie a upozornenia pri použití. Toto kritérium získalo 10% váhu v našom hodnotení.

Najširšie spektrum kontraindikácií majú prípravky Rennie a Gaviscon. Rennie obsahuje vyššie množstvo vápnika, na ktoré je potrebné si dať pozor pri Léčba pacientovo s hyperkalciémiu, nefrokalcinózu a rekurentnými obličkovými kameňmi. Gaviscon obsahuje sodík, nevhodný u pacientov s opuchmi alebo vysokým krvným tlakom.

Ostatné prípravky Maalox, Talcid majú tiež rad kontraindikácií. Nemali by ich užívať pacienti s ochorením obličiek. Môžu prispievať k zápche. Všetky údaje vzťahujúce sa k tejto oblasti sú povinnou súčasťou písomnej informácie k lieku.

Rennie a Talcid je možné užívať už od 12 rokov veku. Rennie je síce slabé antacidum, ale dá sa užívať pri tehotenstve aj v 1. trimestri, čo je nepochybne výhoda.

Do nášho hodnotenia vstupovali najpredávanejšie prípravky na trhu podľa údajov IMS. K nim sme zahrnuli navyše prípravok Rennie, ktorý nie je registrovaný ako voľnopredajný liek, ale ako zdravotnícka pomôcka. Rennie má vďaka TV reklame veľkú znalosť medzi pacientmi. Z jednotlivých prípravkov sme vždy vyberali väčšie, cenovo výhodnejšie balenie. Menšie balenie potom zmieňujeme v detaile produktu.

Odborné zdroje

Odborné zdroje