Aké sú jednotlivé vaginálne formy a aké sú pravidlá ich používania? Pre lepší prehľad

Pre správnu aplikáciu vaginálnych prípravkov existujú odporúčané postupy. Vaginálne prípravky by sa nemali používať počas menštruácie ani tesne pred ňou. Počas tehotenstva by sa nemali používať aplikátory alebo len po porade s lekárom. Aplikátory je nutné čistiť po každom použití teplou vodou. Liečba oboch sexuálnych partnerov predchádza opätovnej infekcii.

Prinášame prehľad, ako by mali byť podľa odporúčaní lekárnikov používané jednotlivé formy. U jednotlivých prípravkov podľa písomnej informácie sa môžu postupy mierne líšiť.

Vaginálne tablety a globule by sa mali zavádzať večer pred spaním hlboko do pošvy – až do hornej časti pošvy. A to v polohe na chrbte s pokrčenými kolenami. Vždy by sa mali tablety alebo kapsule aplikovať pomocou aplikátora, ak je súčasťou balenia. Tableta sa vloží do aplikátora, navlhčí sa vodou a zavedie sa čo najhlbšie do pošvy. Ľahkým stlačením piestu sa daná forma uvoľní do pošvy. Aplikátor sa vysunie a očistí sa vždy prúdom teplej vody. Ak je aplikátor súčasťou každej tablety, po použití sa vyhodí.

Vaginálne krémy. Pred aplikáciou sa naskrutkuje otvorená tuba na pribalený plastový dávkovací aplikátor a naplní sa až po značku. Aplikátor sa vloží hlboko do pošvy a tlakom na piest sa krém vytlačí.

Vaginálny výplach sa vykonáva rozpustením prášku alebo granulátu v predpísanom objeme vody. Výplach sa vykonáva pomocou čistého a suchého irigátora alebo priamo z jednorazovej fľaštičky s aplikátorom najlepšie ľahu vo vani, prípadne na WC.

Prehľad voľnopredajných lokálnych vaginálnych prípravkov dostupných na slovenskom trhu

Pozn. nejedná sa o kompletný zoznam jednotlivých dostupných balení

Názov lieku Forma  
Canesten kapsle, krémy, tablety
Clotrimazol AL tablety
Jenamazol krémy
Rosalgin Easy roztok
Rosalgin granulát pre prípravu roztoku
Canesten GYN Kombi
tableta + krém

Pošlite tip na tento článok svojim blízkym